Havalandırma Sistemleri, Isıtma Sistemleri ve Soğutma Sistemleri. Keşif Talebi

0537 252 09 72
Göksu Mh. 688. Sk.
NO: 56/2 Buca/İZMİR
Pzts-Cmts: 09:00 - 19:00

Klima Santrali

kanal-dirsek-menfez-57

Klima Santrali

Klima santralleri kapalı ortamda bulunan havanın nemini ve sıcaklığını istenilen şartlarda sabit tutabilmektedir. Buna bağlı olarak kişiler istedikleri konforu elde edebilir. Bununla birlikte bir diğer olumlu özelliği dış ortamdan aldığı taze havadaki katı partikülleri, gazları ya da mikroorganizmaları tutarak kullanıldığı ortamda devamlı bir şekilde hava temizlemektedir.

Klima santralleri kullanım alanlarına ya da amaçlarına göre farklılık göstermektedir.

Karışım Havalı Klima Santrali: Karışım havalı klima santrali olan klima santrali, egzoz havasında bulunan hava ile istenilen oranda taze hava karışımı yapabilir. Egzoz havası dış ortamda bulunan hava ile hemen hemen aynı oksijen miktarına sahip ise egzoz havası taze hava ile karıştırılıp taze hava damperi kısılabilir. Fakat bu sistem hastaneler için ya da ilaç fabrikaları için kullanılmamalıdır. Yine mutfaklar ve egzoz havasının kirli olabileceği yerlerde de kullanım olmamalıdır.

Isı Geri Kazanımlı Klima Santrali: Isı  geri kazanımlı klima santrali olan klima santrali havanın egzoz havası ile karıştırılması sonucunda ısı geri kazanım hücresinde enerjileri birbirlerine aktarma işlemi yapmaktadır. Havayı bu sayede düzenleyebilen klima santralidir. % 70 ‘e varan verimli enerji kazanımı yaptığı tespit edilmiştir.

Taze Havalı Santral Sistemi: Taze havalı santral sistemi olan klima santrali atmosfer üzerinden edindiği havayı bulunduğu bölgeye aktaran klima santralidir. Egzoz işlemi ise hücreli aspiratörler yardımı ile sağlanmaktadır.

Hijyenik Klima Santrali: Hijyenik klima santrali olan klima santrali ortamların havalandırılmasında kullanılan klima santrali çeşididir. Klima santrali çeşitleri içinde en fazla dikkat edilmesi gereken sistem bunda bulunmaktadır. Hijyenik klima santrallerinde parçacık ve mikroorganizmalar sistem içine kesinlikle girmemelidir.

Ayrıca klima santrali içinde mikroorganizma oluşmamasına dikkat edilmelidir. Hijyenik klima santrali kullanımı için nem oranı düşük olmalıdır ve su birikmemelidir. Kullanılan malzemelerin mikroorganizma üretmeyeceğinden emin olunması gerekmektedir. Temizliğine ve bakımına dikkat edilmelidir. Kullanım alanlarında kapalı havuzlar, Ameliyathaneler, İlaç üretim tesisleri,  Laboratuarlar, Müzeler, Gıda üretim tesisleri ve SPA gibi hijyenin önemli olduğu alanlar vardır.