Havalandırma Sistemleri, Isıtma Sistemleri ve Soğutma Sistemleri. Keşif Talebi

0537 252 09 72
Göksu Mh. 688. Sk.
NO: 56/2 Buca/İZMİR
Pzts-Cmts: 09:00 - 19:00

Menfez & Anemostad

kanal-dirsek-menfez-113

Menfezler & Anemostadlar

Menfezler ve anemostadlar binalarda ve havalandırma sistemlerinde kullanılan önemli bileşenlerdir.

Havalandırmada menfezlerin ve anemostadların temel işlevi, dış ortamdan alınan taze hava veya mevcut havanın çıkışını düzenlemek, dağıtmak ve kontrol etmektir.
Özellikle iş yerlerinde kullanılan havalandırma veya iklimlendirme sistemleri sağlık açısından çok önemlidir. Ortamda bulunan havayı dışarıdan içeriye veya içeriden dışarıya aktarmaya yarayan kanalcıklara menfez ve anemostadlar denmektedir.

Menfez ve anemostadlar aynı işlevi görmektedirler ancak bazı küçük farklılıklar bulunmaktadır. Menfez havayı direk karşıya doğru dikey olarak üfler anemstadlar ise 2-3 veya 4 yöne isteğe bağlı üflemeyi bölmektedir. Menfez daha basit bir görünüme sahiptir anemostadlar ise daha dekoratif gözükmektedir.

Havalandırma sistemlerinde yer alan menfez ve anemostadlar kanalın büyüklüğüne göre ölçü farklılığı gösterebilmektedirler. Menfezlerin açılır kapanır kapakları sayesinde hava çıkışı sağlayacak aralıklar ayarlanabilmektedir. Sıcak yada soğuk hava akışını belirlediğiniz yöne doğru ilerletirler.

Anemostadların kullanımı sıkça yayıldığından son yıllarda birçok yerde kullanılmaktadır. Özellikle hava kanallarının alçıpan, asma tavan veya kartonpiyer gibi yerlerin kesiştiği noktalara konulan plastik, sac veya alüminyumdan üretilen hava yönlendirme kanalcıkları olarak kullanılmaktadır. Dekoratif bir görselliğe sahip olan anemestodlar tavan aydınlatmalarının yanında göze çarpmaktadır.

Hava Akışını Düzenleme:
Havanın Filtrelenmesi:
Gürültü Kontrolü:
Hava Hızını Ayarlama:
Görünürlük ve Estetik:
Havalandırma sistemlerinde doğru menfez seçimi ve yerleşimi, enerji verimliliği, iç hava kalitesi ve konfor açısından önemlidir. Menfezler, bir bina içindeki hava dolaşımını etkileyen kritik unsurlardan biridir.